Unheated Organic Cretan Grape Molasses 250ml

Using state-of-the-art technology (cold condensation), we create a 100% natural sweetener, which retains the vitamins, the iron and all the distinctive aromas of fresh grapes. thus giving an instant energy boost Pleasantly palatable when accompanying modem dishes. or when used to create sauces of superior taste.
Manufacturer: v4vita
SKU: EL799

The award-winning grape molasses by v4vita, with its incomparable flavor, is the outcome of a traditional recipe that is lost in the mists of time.
Using state-of-the-art technology (cold condensation), we create a 100% natural sweetener, which retains the vitamins, the iron and all the distinctive aromas of fresh grapes. thus giving an instant energy boost Pleasantly palatable when accompanying modem dishes. or when used to create sauces of superior taste.

€6.20 excl tax
equates to €24.80 per 1 lt
excluding shipping
increase decrease
Availability: In stock
Delivery date: 3-10 days

The award-winning grape molasses by v4vita, with its incomparable flavor, is the outcome of a traditional recipe that is lost in the mists of time.
Using state-of-the-art technology (cold condensation), we create a 100% natural sweetener, which retains the vitamins, the iron and all the distinctive aromas of fresh grapes. thus giving an instant energy boost Pleasantly palatable when accompanying modem dishes. or when used to create sauces of superior taste.

  • Product can be reviewed only after purchasing it
  • Only registered users can write reviews
*
*
Bad
Excellent
*
*
*
*
Frequently asked questions
What makes this grape molasses 'unheated' and why is it important?

This grape molasses uses cold condensation technology, meaning it's not boiled. This process preserves the natural vitamins, iron, and delicate aromas of fresh grapes, offering a more nutrient-rich and flavorful product than traditional heated versions.

How can I use grape molasses in my cooking?

It's a versatile natural sweetener. Drizzle it over yogurt, pancakes, or ice cream. Use it in marinades for meats, as a base for salad dressings, or as a sugar substitute in baking. It also provides an instant energy boost when consumed directly.

Only registered users can write reviews
Customers who bought this item also bought

Bio Balsamic Vinegar 250ml

EL800
product that goes with every dish!
€4.27 excl tax excluding shipping
equates to €17.08 per 1 lt

Pamako Tsounati Monovarietal Mountain Extra Virgin Olive Oil 500ml | High Phenolic Greek EVOO from Crete with 2,081mg/kg Polyphenols

EL621
Pamako Tsounati Monovarietal Mountain Extra Virgin Olive Oil from Crete, 500ml. High phenolic Greek EVOO with 2,081 mg/Kg total polyphenols analyzed for the recorded NOVEMBER 2025 sample.
€25.90 excl tax excluding shipping
equates to €51.80 per 1 lt

Vegan Gluten-Free Premium Fig Roll – Festive Holiday Treat 160g Askada

EL1846
Indulge in our Vegan, Gluten-Free Premium Fig Roll—a festive holiday treat with rich figs and natural ingredients. Perfect for gifting or snacking!
€6.40 excl tax excluding shipping
equates to €40.00 per 1 kg(s)

Bio Balsamic Vinegar with Thyme Honey 250ml

EL802
A delicate 100% natural product made from condensed white grape must and vinegar, distinguished by the excellent aroma of Cretan white grape varieties.
€5.30 excl tax excluding shipping
equates to €21.20 per 1 lt

Bio Balsamic Cream Glaze 200ml

EL806
A 100% natural product made from condensed red grape must and vinegar aging in oak barrels, along with Cretan herbs.
€5.36 excl tax excluding shipping
equates to €21.44 per 1 lt

Kyklopas Ages Extra Virgin Olive Oil 500ml – Makris PDO Early Harvest

EL1142
Kyklopas Ages Makris PDO early-harvest extra virgin olive oil, made from 100% Makri olives hand-harvested in Makri, Evros.
€29.90 excl tax excluding shipping
equates to €59.80 per 1 lt
Pairs beautifully with

Premium Cretan Tsikoudia Malvasia di Candia Aromatica 0.5L - Artisanal Spirit

EL1647
Discover the rich flavors of Premium Cretan Tsikoudia Malvasia di Candia Aromatica 0.5L. This artisanal spirit offers a unique taste of Crete, perfect for connoisseurs.
€26.00 excl tax excluding shipping
equates to €52.00 per 1 lt

Premium Greek Hydromel (Mead) – Ancient Melitokraso with Thyme, Blossom & Heather Honey – Aged 2 Years 250ml

EL492
Discover Greek Hydromel (Mead), an ancient drink crafted from water and three premium honeys—thyme, blossom, and heather—slow-fermented and matured for 2 years in barrels. This deep red, aromatic liquor revives a mythical recipe from ancient Greece, offering a smooth, complex taste cherished by gods, Vikings, and newlyweds in Monemvasia.
€10.00 excl tax excluding shipping
equates to €40.00 per 1 lt

Bio Balsamic Cream Glaze 200ml

EL806
A 100% natural product made from condensed red grape must and vinegar aging in oak barrels, along with Cretan herbs.
€5.36 excl tax excluding shipping
equates to €21.44 per 1 lt

Premium Cretan Organic Thyme Honey 400gr - Artisanal, Pure & Natural

EL1783
Indulge in our Premium Cretan Organic Thyme Honey 400gr. This artisanal, pure, and natural honey is harvested from the pristine mountains of Crete, ensuring unmatched quality and flavor.
€16.00 excl tax excluding shipping
equates to €40.00 per 1 kg(s)