Products tagged with 'cretan olive oil'

View as Grid List
Sort by
Display per page

Pamako Premium Mountain Blend Extra Virgin Olive Oil 500ml

EL619
Filtered Pamako Blend Extra Virgin Olive Oil from Chania, Greece: 60% Tsounati variety & 40% Koroneiki. Harvest year 2025, with fresh, strong fruitiness, mild spice and a mildly bitter finish.
€25.80 excl tax excluding shipping
equates to €51.60 per 1 lt

Escargot De Crete Snail Fillets in Cretan Olive Oil - 90g Jar

EL2126
Cretan snail fillets packed in extra virgin Cretan olive oil with lemon and sea salt, ready to serve straight from the 90g jar.
€20.00 excl tax excluding shipping
equates to €222.22 per 1 kg(s)

Escargot De Crete Snail Fillets in Cretan Olive Oil with Lemon and Thyme - 90g Jar

EL2127
Cretan Helix Aspersa snail fillets packed in extra virgin Cretan olive oil with fresh lemon and thyme, in a 90g glass jar without preservatives.
€20.00 excl tax excluding shipping
equates to €222.22 per 1 kg(s)

Escargot de Crete Snail Fillets in Cretan Olive Oil, Vinegar & Rosemary - 90g Jar

EL2128
Cretan snail fillets prepared with extra virgin Cretan olive oil, vinegar and rosemary, from Escargot de Crete, in a 90g jar with 52g drained weight.
€20.00 excl tax excluding shipping
equates to €222.22 per 1 kg(s)

Escargot de Crete Snail Fillets Meze in Cretan Olive Oil, Garlic and Parsley - 90g Jar

EL2129
Ready-to-eat Cretan snail fillets in extra virgin olive oil with garlic, parsley, onion and Cretan wine, in a 90g glass jar, inspired by escargots de bourguignon.
€20.00 excl tax excluding shipping
equates to €222.22 per 1 kg(s)