Products tagged with 'greek olive oil best'

View as Grid List
Sort by
Display per page

LADOLEA Organic Patrinia Extra Virgin Olive Oil 600ml

EL233
Organic single-variety extra virgin olive oil from the Patrinia olive, cold-pressed under 27°C and left unfiltered. Delicate, sweet aroma with notes of banana and fresh herbs, in a 600ml carton.
€31.90 excl tax excluding shipping
equates to €53.17 per 1 lt

Extra Virgin Olive Oil LADOLEA 600ml

EL234
LADOLEA® Extra Virgin Olive Oil is a 100% single-varietal, unfiltered olive oil from olives grown in the northern Peloponnesian peninsula. Cold-pressed below 27°C. 600 ml (20.3 fl oz).
€30.00 excl tax excluding shipping
equates to €50.00 per 1 lt

Navarino Icons Extra Virgin Olive Oil – Koroneiki 1000ml Tin | Award-Winning, Early Harvest, Cold Pressed Premium Greek EVOO

EL426
Experience the award-winning Navarino Icons Extra Virgin Olive Oil. This 1000ml tin of premium Koroneiki olive oil is early-harvested and cold-pressed for peak freshness.
€22.00 excl tax excluding shipping
equates to €22.00 per 1 lt

Organic Extra Virgin Olive Oil Navarino Icons 250ml

EL430
This high-quality oil is cold-pressed from Greek organic olives, ensuring its robust flavor and vivid aroma.
€12.00 excl tax excluding shipping
equates to €48.00 per 1 lt

Organic Sweet Vinegar with Bergamot LADOLEA 200ml

EL524
Organic balsamic vinegar with bergamot is a unique combination of red vinegar and grape syrup from the famous Agiorgitiko grape, flavoured with natural bergamot peels.
€17.30 excl tax excluding shipping
equates to €86.50 per 1 lt

Organic Extra Virgin Olive Oil LADOLEA 200ml

EL696
The Premium LADOLEA® olive oils are 100% single varietal and each one stems from a different variety of olives, exclusively grown in the northern part of the Peloponnesian peninsula.
€18.20 excl tax excluding shipping
equates to €91.00 per 1 lt